Svatební oznámení v době covidu - nevěsta a ženich s rouškou

Svatby v době covidové. Co přinesl rok 2020?

Rok 2020 událostem příliš nepřeje. Ačkoliv číslo 2020 slibovalo množství zajímavých svatebních termínů, v březnu svatební veselí skončilo. Koronavirus zastavil nejen svatební, ale i další kulturní akce v celém Česku. Podívejme se na to, jak vypadají svatby a služby s nimi spojené v roce 2020.

Z hlediska statistik celý rok začal slibně. Vzhledem ke kombinaci dvojek věštili numerologové slibný únor, ale zajímavé číselné kombinace slibovaly úspěšný celý rok. Kromě výrazného února přinesl celý letošní rok ale spíše zklamání.

Nejméně svateb za 100 let

První pololetí roku 2020 přineslo o 6,4 tisíce méně svateb než vloni. Statistický úřad udává celkem 13,6 tisíce svateb. Minimum přinesl březen s 631 sňatky. Celkově patří toto číslo k nejnižšímu měsíčnímu součtu za posledních 100 let.

Naštěstí pro většinu služeb spojených se svatbami nepřinesla jarní vlna likvidační ztráty. Svatby se spíše přesouvaly na podzimní termíny, než aby se přímo rušily.

Místo závoje rouška

S příchodem léta začala situace vypadat nadějně. Od konce května se přísné restrikce, které svatby nejprve omezily a nakonec zrušily, začaly rozvolňovat a od 1. července se vše vrátilo do normálu. 

Průběh jarních opatření

  • 10. 3. – Zákaz hromadných akcí nad 100 osob
  • 12. 3. – Omezení i soukromých akcí na 30 osob
  • 15. 3. – Omezení volného pohybu osob na bezprostředně krátkou dobu a neodkladné záležitosti – mezi tyto svatby nepatří a dochází ke zrušení svateb
  • 14. 4. – Povolení svateb s maximálním počtem 10 lidí
  • 11. 5. – Povolení svateb pro 100 lidí s přísným dodržováním hygienických opatření
  • 25. 5. – Venkovní obřady jsou povolené bez roušek, svatby jsou povolené pro 300 lidí včetně dodavatelů, focení je možné bez roušek
  • 1. 7. – Povolení svateb bez omezení

Všichni si ale pamatujeme, že rozvolňování vedlo k tomu, aby se opatření začala od 21. srpna znovu zpřísňovat. Zatímco ale vláda na jaře opatření specifikovala velmi jasně, opatření z konce léta jsou spíše diskutabilní a nechávají široké možnosti výkladu. 

Svatba v deseti lidech

V současnosti je stanovený maximální počet osob na svatbě na 10. Výklady se ale liší v tom, zda se do těchto lidí počítají pouze svatebčané, anebo jsou do nich zahrnuti i fotograf či oddávající. Svatebních obřadů se ale týkají i další opatření o volném pohybu osob.

Mezi ně patří uzavření veškerých stravovacích zařízení a barů. Svatební hostinu sice uděláte i doma, stále ale platí omezení o pohybu osob. Toto omezení říká, že by všichni měli být od 21:00 do 4:59 doma. Na to myslete zejména v případě, že u sebe doma někoho ubytujete. Zákaz vycházení platí minimálně do 20. listopadu.

Nezapomeňte ani na to, že kadeřnice, vizážistky a další služby mají zavřeno a nesmějí dojíždět ani k zákazníkům. Zde důrazně varujeme  před úmyslným obcházením nařízení. Z vyprávění od dodavatelů svatebních služeb víme, že někteří svatebčané žádají dodavatele o porušování bezpečnostních opatření.

Dodavatelé vymýšlejí náhradní plány

Vládní opatření se ale nedotkla pouze budoucích novomanželů. Výrazným způsobem ovlivnila i podnikání živnostníků dodávajících svatební služby. Zástupy fotografů, kapel, kosmetiček a vizážistek, floristek, ale i cateringových společností zůstala ze dne na den bez práce.

Koronavirus ovlivnil podnikání mnoha lidí a možná změnil i způsob, jakým na svatby lidé nahlíží. Preferované sobotní termíny novomanželé nahrazují všedními dny kvůli vytíženosti fotografů, penzionů a dalších dodavatelů. Stoupla i poptávka po minimalistických svatbách s menším počtem hostů.

Obě vlny koronaviru zasáhly celou společnost a nevyhnuly se ani svatbám. I když se zdá, že se s průběhem listopadu a prosince situace zlepší, dbejte na zvýšená hygienická opatření, ať už svatbu plánujete nebo vás svatby živí. Právě svatby a soukromé akce označila vláda jako ty nejrizikovější.